Zoeken... Een moment geduld a.u.b.

search
favorite_outline favorite

Watertoren in Rijswijk

Jaagpad 148c
2288 CN, Rijswijk (Gemeente Rijswijk)
Zuid Holland
Bouwjaar: 1911
Architect: N. Biezeveld
Publicatie: 20010810
Rijksmonument ID: 518149
Bekijk wikipedia

Omschrijving van Watertoren

Inleiding

In beton uitgevoerde WATERTOREN met vlakbodem-reservoir (200 m3), gebouwd in 1911 naar ontwerp van N. Biezeveld in Eclectische stijl met elementen uit de neorenaissance en Art Deco in opdracht van de (toenmalige) gemeente Hof van Delft.

Omschrijving

Gepleisterde watertoren van gewapend beton bestaande uit een basement, een opengewerkte schacht en een reservoir met een totale hoogte van 31 meter.

Het basement heeft een vierkante grondslag en loopt taps toe. Ter plaatse van de daklijst op de vier hoeken zijn pseudo-akroterieën in Art Decostijl geplaatst. In de zuidgevel bevindt zich de entree bestaande uit een dubbele ijzeren deur onder een uitkragende latei met aan weerszijden staande zesruits vensters met een ijzeren roedenverdeling. De noordgevel is identiek waarbij de deur vervangen is door een in het pleisterwerk aangegeven rondboog met sluit- en aanzetstenen. De oost- en westgevel zijn overeenkomstig ingedeeld met in het midden twee vensters zoals in de noord- en zuidgevel. Tegen de westgevel is een gedenkplaat bevestigd met de tekst: "Deze watertoren is in 1911 gesticht door de gemeente Hof van Delft toen het dagelijks bestuur bestond uit S. G. Manger Cats, burgemeester, L. A. van der Heijen en N. van Leeuwen, wethouders, D. Waverijn, secretaris. Gebouwd door de Kon. Rott. Betonijzer Mij., voorheen Van Waning en Co. N. Biezeveld Hz., ingenieur". De iets toelopende, opengewerkte schacht bestaat uit 8 vertikale kolommen en drie lagen met horizontale verbindingsstukken. In het midden van de schacht bevindt zich een gepleisterde betonnen schacht. Het reservoir wordt gedragen door een concaaf gevormde achtzijdige voet voorzien van kleine vensters. Het achtzijdige reservoir wordt door lisenen geleed en heeft in iedere zijde een staand drieruits venster met stalen kozijnen. Het reservoir wordt afgesloten door kantelen en Art Deco sierelementen zoals op de hoeken van het basement.

Interieur In het interieur van het basement bevindt zich een gietijzeren wenteltrap die ter hoogte van de schacht overgaat in een eenvoudige trap.

Waardering

De watertoren uit 1911 is van algemeen belang vanwege de cultuurhistorische waarde als herinnering aan het belang voor de drinkwatervoorziening voor de regio.

Van architectuurhistorische waarde als voorbeeld van een in Eclectische bouwstijl opgetrokken watertoren; het bijzondere type met een opengewerkte onderbouw in beton. Daarnaast is het van belang als voorbeeld van een watertoren uit het oeuvre van de architect N. Biezeveld.

De watertoren is gaaf in hoofdvorm, materiaalgebruik en detaillering.

De watertoren heeft ensemblewaarde als onderdeel van het complex en heeft een beeldbepalende waarde.

Tags: gebouwen, woonhuizen,watertoren,nutsbedrijf,boerderij, molen, bedrijf

Bron: Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed - Licentie CC-0 (1.0)

directions_car Route naar Watertoren
location_on Monumenten Kaart rond Rijswijk

Recensies (0)

Geen recensies gevonden. Voeg als eerste toe!