Eindenhout: tuinkoepel in Haarlem
Omschrijving van Eindenhout: tuinkoepel
Inleiding
In 1918 gebouwde TUINKOEPEL in de voormalige tuin van de voormalige buitenplaats Eindenhout waarvan het hoofdgebouw reeds als Rijksmonument is beschermd. De met Classicistische motieven gedecoreerde tuinkoepel staat in het bosperceel achter (ten noordwesten van) het hoofdgebouw. De halfronde bol die de bovenzijde afsloot stortte in 1948 in. Op de koepel stond een centrale sculptuur die een sirene voorstelde.
Omschrijving
Op rond basement ter hoogte van twee treden staande tuinkoepel (peristylium) bestaande uit acht ionische zuilen met fantasiekapitelen. Op de kapitelen rust een ronde architraaf, daarboven een met guirlandes versierd fries die door een kroonlijst wordt afgesloten. Voor de koepel liggen twee sfinxen. Het object is uitgevoerd in gewapend beton.
Waardering
Tuinkoepel met bijbehorende sfinxen van algemeen belang uit architectuur-, cultuur- en bouwhistorisch oogpunt vanwege de uniciteit van het vroege gebruik van gewapend beton voor een dergelijk tuinsierraad en de aan de stijl van het hoofdhuis aangepaste, Classicistisch geïnspireerde vormgeving.
Tags: losse objecten, ed.,tuinkoepel,tuin, park en plantsoen,...
Bron: Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed - Licentie CC-0 (1.0)
In de buurt
-
Huis Eindenhout Wagenweg 242, Haarlem
-
Vreedehoff Wagenweg 244, Haarlem
-
Uyt den Bosch Spanjaardslaan 7, Haarlem
-
Monument Coster Monument Coster Zuiderhoutlaan/Haarlemmerhout, Haarlem
-
Twee dienstwoningen van het voormalige Bosch en Hoven Caspar Fagellaan 8, Heemstede
-
format_list_bulleted
Alle monumenten in
Haarlem (Noord Holland)