Directeurswoning: schuur in Lekkerkerk
Omschrijving van Directeurswoning: schuur
Inleiding
Omstreeks 1870 is in opdracht van de heer Kersbergen, directeur van een zalmvisserij, een SCHUUR gebouwd bij zijn directeurswoning. Het pand is uitgevoerd met elementen uit de Neorenaissance en de Chaletstijl. Karakteristiek voor de tegen de dijk aangebouwde panden langs de rivier is, in verband met de kans op hoog water, de aanwezigheid van een vloedstoep. Opvallend is de toepassing van Oegstgeester dakpannen, een vrij zeldzaam type dakpan, dat tweede helft van de 19de eeuw in Oegstgeest is gefabriceerd.
Omschrijving
Vrijstaande, tegen een dijk aangebouwde, schuur is vanaf een rechthoekige plattegrond opgetrokken in gele ijsselsteen onder een met Oegstgeester pannen gedekt, iets overkragend zadeldak. Aan de straatzijde (noord) is de daklijst versierd met gesneden sierspanten en onder de gootlijst komt hangend zaakwerk voor. De nokrichting staat haaks op de weg. De gevels en muuropeningen zijn verlevendigd met siermetselwerk in de vorm van banden, tableaus en hanekammen in helder rode en zwarte baksteen. Lisenen markeren de gevelhoeken. In de beide, symmetrisch ingedeelde, kopgevels zijn twee segmentboogvormige gietijzeren vensters geplaatst met een lancetvormige roedenverdeling. In de top een rondboogvormig venster. De westelijke langsgevel heeft rechts een getoogde entree, bestaande uit een eenvoudige deur achter een vloedstoep. Links daarvan bevindt zich een segmentboogvormig gietijzeren venster met een lancetvormige roedenverdeling.
Waardering
De schuur is van algemeen belang vanwege de architectuur- en cultuurhistorisch waarde als karakteristiek voorbeeld van een tegen een dijk aangebouwde schuur uit het derde kwart van de 19de eeuw, die opvallend rijk is gedecoreerd met elementen uit de Neorenaissance en de Chaletstijl en als herkenbaar element de aanwezigheid van een vloedstoep heeft Behorend bij een monumentaal dijkhuis dat oorspronkelijk dienst deed als directeurswoning van een zalmvisserij is de schuur van belang, omdat deze herinnert aan een in de 19de eeuw voor deze streek belangrijke tak van industrie. De schuur is gaaf wat betreft hoofdvorm, materiaalgebruik en detaillering van met name het exterieur, waarbij de toepassing van Oegstgeester dakpannen voor een bijzondere toegevoegde waarde zorgt. De schuur is onderdeel van een complex dat stedenbouwkundig van belang is vanwege de beeldbepalende ligging aan de Lekdijk, een belangrijke uitvalsweg van Lekkerkerk.
Tags: gebouwen, woonhuizen,schuur(g),opslag,handel,kant.,opsl, transp.
Bron: Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed - Licentie CC-0 (1.0)
In de buurt
-
Directeurswoning: schuur Voorstraat 17, Lekkerkerk
-
Hoeve, onder rieten wolfdak. Rechts een uitgebouwde opkamer met zadeldak en puntgevel Voorstraat 212, Lekkerkerk
-
Grote of Johanneskerk Kerkplein 8, Lekkerkerk
-
Toren van de Grote of Johanneskerk Kerkplein 8, Lekkerkerk
-
Gepleisterd pand met rieten wolfdak en gepolychromeerde gevelsteen. Bakhuisje op het erf. Lange Stoep 33, Lekkerkerk
-
format_list_bulleted
Alle monumenten in
Lekkerkerk (Zuid Holland)