Berkenhof De Berkenhof in Zuidlaren
Omschrijving van Berkenhof De Berkenhof
Inleiding
Verpleeghuis De Berkenhof is rond 1930 in expressionistische trant gebouwd als villa voor een juwelier. Opvallend is de windvaan, voorstellende een smid aan het werk. De hoofdvorm van het gebouw is afgeleid van een boerderij. Het pand is verbouwd tot verpleeghuis, waartoe deel van het interieur dat achter de hal ligt en de totale achterzijde van het pand ingrijpend zijn gewijzigd. De bescherming betreft dan ook de gevels zichtbaar vanaf de straatzijde en de vertrekken eveneens aan de straatzijde gelegen.
De naast gelegen woning, Boslaan 2, werd gebruikt door de chauffeur.
Omschrijving
Verpleeghuis opgetrokken in baksteen vanaf een samengestelde plattegrond over één bouwlaag onder een samengestelde kap gedekt met riet.
L-vormig voorhuis met in de oksel de entree met gekoppelde vensters onder het dakoverstek. In de kopgevel aan de straatzijde drie gekoppelde rechtgesloten vensters onder rondbogen met siermetselwerk in de boogtrommel, de buitenste vensters, met glas-in-lood, behangen met luiken. Op de verdieping drie keperboogvensters met geaccentueerde omlijsting. In de nok eveneens een keperboogvenster. In de linkerzijgevel onder het dakschild een venster behangen met luik. In het hoofdvolume het halfronde dakraam. In de dakschilden halfronde dakkapellen met dito vensters.
In de rechterzijgevel een venster met luik en een erker. Rechts van de erker een deur met gekoppelde vensters, die uit op een bordes. De daklijst doorbrekend twee drielicht vensters.
InterieurDe hal en de vertrekken aan de straatzijde zijn in oorspronkelijke staat. Deze hebben (tegel)lambriseringen en glas-in-lood vensters. In het trappenhuis, met glas- in-lood venster is de roos aangebracht, waarvan de windrichting is af te lezen.
Waardering
Verpleeghuis van architectuurhistorisch belang:
- vanwege de typologie
- de kwaliteit van het ontwerp
Tags: liefdadige instell.,opvanghuis,sociale zorg, liefdadigh.,...
Bron: Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed - Licentie CC-0 (1.0)
Recensies (1)
-
Ir. Hans R. Van Der Woude (7 februari 2014 01:00)
star star star starIn het Bouwarchief van de Gemeente Tynaarlo is een bouwtekening uit 1941 aanwezig van architect Hermanus Johannes van Wissen (1910-2000). De tekening diende als bouwaanvraag voor de bijbouw van een keuken en bijkeuken, maar gaf de complete villa weer. De architectuur van de villa kan worden toegeschreven aan zijn vader Adrianus Leonardus van Wissen (1878-1955), geen onbekende bij monumentenzorg. Saillant detail is, dat de schoonvader van Adrianus Leonardus van Wissen goud- en zilversmid is. De villa werd gebouwd i.o.v. juwelier A. Bouman, wiens vader goudsmid was en op het dak van het huis staat een prachtige windvaan die dit beroep uitbeeldt. Zie foto's: www.panoramio.com/photo/101899416 en 102163122 en 102449228
In de buurt
-
Synagoge Voorm. synagoge Zuiderstraat 1, Zuidlaren
-
Keuterij met zijbaander en kubbingen onder wolfsdak tegen rechte topgevel Telefoonstraat 45, Zuidlaren
-
Postkantoor Marktstraat 1, Zuidlaren
-
Dennenoord, hoofdgebouw Hoofdlaan E 6 Hoofdlaan E 06 Hoofdlaan E 6, Zuidlaren
-
Dennenoord, watertoren Hoofdlaan E 42 Hoofdlaan E 42 Hoofdlaan E 42, Zuidlaren
-
format_list_bulleted
Alle monumenten in
Zuidlaren (Drenthe)