Theekoepel in Deventer
Omschrijving van Theekoepel
Inleiding
De Hoven, gelegen aan de overkant van de IJssel, is in aanleg een uit de zeventiende eeuw daterend tuinengebied. Deventenaren richtten hier in de vorige eeuw ontspannings- en moestuinen in. Een gebruikelijk onderdeel van deze cultuur vormde het genieten van een kopje thee in een speciaal daartoe gebouwde theekoepel, onderwijl genietend van het uitzicht. In het gebied komen meerdere theekoepels voor. Deze THEEKOEPEL dateert van rond 1860 en is uitgevoerd in Neo-Classicistische stijl.
De koepel staat op een verhoging omdat de laag gelegen Hoven wel eens overstroomden en omdat dit een goed uitzicht verschaft. Van het uitzicht is nu niet meer te genieten, de koepel staat in de tuin van een eengezinswoning.
Omschrijving
Zeshoekige theekoepel op een stenen basement met stoep onder een uitzwenkend tentdak. De gootlijst met overstek steunt op ijzeren consoles. De blinde rugzijde is gemetseld in baksteen. Haaks op de rug twee deels gemetselde deels houten gevels. De overige drie zijden zijn in hout uitgevoerd. In de vijf houten geveldelen glasdeuren tussen pilasters, verbonden door een rondboog met kuif, met halfrond bovenlicht met radiale sierroeden.
Waardering
Theekoepel van cultuur- en architectuurhistorisch belang
- als herinnering aan het oorpsronkelijk gebruik van de Hoven
- als representatief onderdeel van een typische vorm van recreatie
- vanwege de kwaliteit van het ontwerp
- vanwege de gaafheid
Tags: losse objecten, ed.,tuinkoepel,tuin, park en plantsoen,...
Bron: Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed - Licentie CC-0 (1.0)
In de buurt
-
"Het Schol": houten huis Wilpsedijk 6, Wilp
-
"Het Schol": tuinmanshuis Wilpsedijk 8, Wilp
-
IJsselhotel Worp 2, Deventer
-
Parkaanleg Wilpsedijk 10, Wilp
-
"Het Schol": houten bakken Wilpsedijk 10, Wilp
-
format_list_bulleted
Alle monumenten in
Deventer (Overijssel)