Rijksmonumenten > Kerkhof, klokkentoren > Toornwerd

Kerkhof, klokkentoren in Toornwerd

Toornwerderweg 3
9994PB Toornwerd
Groningen (gemeente Loppersum)

Kerk en kerkonderdeel
1894 1981 (rest.)
E. de Jonge Jonge 1894 E. de Jonge

Rijksmonument nummer: 517365

Recensie over Kerkhof, klokkentorenVoeg een recensie toe!
Route naar Kerkhof, klokkentoren Route berekenen

Kaart voor Kerkhof, klokkentoren in Toornwerd

Beschrijving | Recensies (0)

Beschrijving Kerkhof, klokkentoren

Omschrijving Drie bouwlagen hoge KLOKKENTOREN opgetrokken in een roodbruine baksteen op een uitspringend trasraam van roodbruine klinkers. De zich naar boven toe verjongende toren, die wordt gemarkeerd door hol geprofileerde bakstenen cordonlijsten, heeft op de hoeken gemetselde pilasters bekroond met een betonnen vaas (oorspronkelijk van hout). De toren wordt afgesloten door een ingesnoerde torenspits met leien in maasdekking, vergulde haan en betonnen kroonlijst (oorspronkelijk hout); in de vier zijvlakken een kleine houten dakkapel met vensteropening met luik onder een zadeldakje met houten ornament. De vier gevels zijn gedecoreerd met rechthoekige vlakken met siermetselwerk en worden van boven naar beneden geleed door een rondboogvormig galmgat met houten roosters, een rondboogvenster met gietijzeren roedenverdeling en een blind venster onder een halfrond bovenlicht met gietijzeren roedenverdeling; de noordoostzijde heeft echter geen blind venster maar dubbele houten paneeldeuren met halfrond bovenlicht met gietijzeren roedenverdeling, omlijst door verspringende, geprofileerde rollagen; erboven een gevelsteen met de tekst: "gebouwd in den jare 1894, B.P. Goldhoorn, J.C. Duursema, W.M. Wolthuis, kerkvoogden, E. de Jonge, architect." In het INTERIEUR is onder meer van belang de klok van F. Simon uit 1622. Waardering Klokkentoren uit 1894 van algemeen belang vanwege cultuur- en architectuurhistorische waarde - als voorbeeld van een klokkentoren uit het einde van de 19de eeuw - vanwege de sobere, maar verzorgde eclectische vormgeving - vanwege de klok uit 1622 - vanwege de redelijk hoge mate van gaafheid - vanwege de opvallende ligging boven op de restanten van een afgegraven wierde

Bron: Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed

Gerelateerde monumenten in de buurt van Kerkhof, klokkentoren in Toornwerd

  1. 1
    Doopsgezinde kerk, voorm. pastorie
    Trekweg 27
    9991 AN Middelstum (Gemeente Loppersum)
    Landelijk pand, voormalige Doopsgezinde Pastorie, onder schilddak met hoekschoorstenen waarop borden; verdiepte ingang in het midden van ..
  2. 2
    Doopsgezinde kerk
    Trekweg 27
    9991 AN Middelstum (Gemeente Loppersum)
    Doopsgezinde Kerk. In de doopsgezinde kerk uit 1863 bevindt zich een 18e eeuws kabinetorgel van D. Onderhorst met pijpwerk van J. Duyscho..
  3. 3
    Hervormde kerk, pastorie
    Kerkpad 25
    9991 AC Middelstum (Gemeente Loppersum)
    Inleiding PASTORIE met aangebouwde SCHUUR behorend bij de Nederlands hervormde kerk die reeds rijksmonument is (monumentnummer 29894). Vo..
  4. 4
    Hervormde kerk met toren
    Menthedalaan 1
    9991 BC Middelstum (Gemeente Loppersum)
    Herv.Kerk en toren op omheind kerkhof met hekpalen. Het kerkhof is toegankelijk door een hek tussen twee natuurstenen pijlers met gebeeld..
  5. 5
    Venhorn
    Burgemeester van Ankenweg 8
    9991 AM Middelstum (Gemeente Loppersum)
    Inleiding AMBTSWONING genaamd 'Venhorn', gebouwd in 1910 door architect P. Tilbusscher uit Middelstum voor burgemeester J. Vinhuizen in e..